12/2010 Proč kupovat bio banány?

Běžné banány určené na export jsou pěstované na velkých farmách formou monokultur, což znamená, že tam roste jenom jeden druh plodiny, tj. banánovník. Monokultury jsou citlivá společenství, protože se jedná o nepřirozené prostředí. Tento způsob pěstování tudíž vyžaduje intenzivní používání hnojiv a pesticidů*  (používají se i letecké postřiky).

Banány, tak je známe, jsou od začátku růstu až dokonce (balení, transport) chemicky ošetřované. Aplikuje se přes 100 druhů chemikálií. Během růstu se balí trsy banánů do plastových pytlů, které jsou napouštěné pesticidy jako ochrana před škůdci (housenkami) a pro rychlejší růst. Používají se pesticidy proti červům, plísním, plevelu i hmyzu. Nezralé odseknuté banánové trsy se omývají v dezinfekčním roztoku. Před uložením do krabic se ještě postříkají směsí fungicidů jako např. Imazalil anebo thiabendazol. Tyto názvy můžeme někdy vidět v supermarketu, při upozornění, že ovoce je chemicky ošetřeno. Zdravotní nezávadnost těchto látek je diskutabilní, např. V USA jsou zakázané. Žlutou barvu banánů získávají ve specielních dozrávárnách.

Problém používání pesticidů spočívá v narušení přirozených vztahů ekosystémů. Kromě pro člověka nežádoucích druhů hubí i ostatní organismy (půdní bakterie, opylovače, vodní organismy...). Zbytky pesticidů dále znečišťují povrchové i podzemní vody a vypařují se do prostředí.

Pesticidy prokazatelně přispívají ke vzniku rakoviny a způsobují reprodukční a vývojové poruchy.

Bio banány jsou pěstované ve smíšených kulturách společně například s pomerančovníkem nebo kávovníkem.  V ekologickém zemědělství se nepoužívají pesticidy ani umělá hnojiva. Různost druhů a vhodně vybrané kombinace rostlin ochraňují a podporují banánovníkový porost. Používá se trus zvířat a kompost. Proti nemocem se používají taky nechemické prostředky např. přírodní oleje nebo česnek.

Na českém trhu si dnes taky můžeme vybrat mezi bio a běžnými banány. Bio banány jsou většinou baleny v plastových sáčcích a mají nápis (Bio, Organic, bio banány) a jsou označeny povinnou národní bio značku tzv. zebrou. Cena je jen o něco málo vyšší (závisí, jestli jsou běžné konvenční banány v akci). V síti Interspar jsou k dostání i banány se známkou Fairtrade.

 

*Pesticidy: prostředky pro hubení škůdců

Zpracovala: Miloslava Hazuchová

Zdroj: Skvrny na banánech, 2008