1/2011 Čím nahradit PVC?

Pokud jsme se rozhodli pokrýt náš dům, či byt zdravější a pro přírodu šetrnější krytinu jako je PVC nebo vinyl, na pokrytí podlahy se nabízí několik možností: masivní dřevo, přírodní linoleum, korek nebo kaučuková guma.

Všechny tyto materiály patří k cenově dražším oproti klasickému PVC (s výnimkou dřeva, pokud zvolíme měkké dřevo). Jejich hlavní výhoda je zdravotní nezávadnost, vysoká odolnost a „čistý štít vůči přírodě“

Přírodní linoleum nese různé obchodní názvy, pod kterými ho lze koupit  (např. Marmoleum). Klasicky mluvíme o „lině“ ale myslíme PVC. Skutečné linoleum nemá s PVC nic společného. Je to směs pomletých minerálů (vápenců) a jiných přírodnin jako juta, lněný olej, dřevitá moučka, pigmenty. Lisuje se za vysokého tlaku bez přítomnosti chemických přísad. Je vhodné pro alergiky, je teplejší než PVC a vydrží hodně let i při zátěži, je požáru odolné. Pokud si vybereme systém „click“, instalaci zvládneme i sami. Korek je na trhu k dostání taky v systému „click“.

Kaučuk má podobné vlastnosti jako marmoleum, je vysoko zátěžový a požáru odolný. Neobsahuje žádné chemikálie (ftaláty, sloučeniny chloru, barevné pigmenty jsou taky přírodní). Nevyžaduje žádny dodatečný nátěr. Oproti PVC je teplejší.

Rozhodneme-li se pro dřevěnou podlahu pro koneční úpravu, použijme přírodní nátěrové barvy bez obsahu rozpouštědel např. značky Biofa, Kreidezeit nebo Biopin.

Zpracovala: Miloslava Hazuchová