Infostánek v Knihovně KKD Vyškov

Novinkou Ekoporadny Barvínku je, že ve středu, 26. ledna.2011, nabízela své služby v prostorách vyškovské knihovny. Cílem bylo přiblížit se lidem a ukázat všem potencionálním zájemcům, jak jim může ekoporadna posloužit. Kromě cenných informací a rad z různých oblastí životního prostředí si návštěvníci mohli domů odnést letáčky, zapůjčené knížky nebo okopírované návody.

Infostánek ve vestibulu knihovny lákal zájemce o ekologii ukázkami přírodních izolací, ekologickými čistícími prostředky i ukázkou přírodního linolea. Právě kaučuk nebo marmoleum představuje ekologičtější a zdravější variantu k běžnému PVC nebo vinylu. Z reakcí návštěvníků bylo poznat, že izolace foukaná celulóza jim již není úplná neznáma. Fakta, že má českou národní ekoznačku, svými tepelnými vlastnostmi a cenou se vyrovná polystyrénu však ano. Tematika biopotravin již klasicky přitahovala pozornost. Mladší generaci zaujal návod na výrobu ručního papíru, ze kterého možno následně vytvořit např. karnevalou masku nebo loď.

Naskytla se i možnost prohlídnout si knížky s ekologickou tématikou, v ekoknihovně jich čeká celkem do dvě sta. Na své si můžou přijít třeba učitelé, ekoknihovna totiž nabízí široký výběr knížek k ekologické výchově. Pro kuchařky i kuchaře zde najdete bio recepty. Zahrádkářům poradíme, jak pěstovat bez chemie nebo jak přilákat do své zahrady vzácnější druhy živočichů.

Další infostánek ekoporadny v knihovně KKD Vyškov připravujeme koncem března, a to 28.března,  přijďte se zeptat na cokoliv z oblasti ekologicky šetrného životního stylu. Rádi vám zprostředkujeme aktuální a odborné informace, které nám všem pomůžou zachovat přírodu kolem nás a kráčet po naší Zemi „lehčeji“. Ekoporadna funguje v rámci Sítě ekologických poraden v Jihomoravském kraji.

Mgr. Miloslava Hazuchová