Vánoční dárky mohou mít i hlubší smysl, aneb Kupujte letos originální a užitečné dárky

I v dnešní komerční době se můžeme napojit na duchovní symboliku Vánoc. A to právě prostřednictvím dárků, přesněji jejich výběrem.

Přinášíme vám několik zajímavých a atraktivních tipů, jak darovat věci nemateriální povahy, mající ducha, věci, za kterými se skrývají další hodnoty. Jejich nákupem uděláte nejen radost, ale mohou dále posloužit lidem, přírodě a možná i budoucím generacím. O jaké dárky se tedy jedná?

Najít pod stromečkem kousek neporušeného lesa či živý strom ve formě certifikátu může být skutečným překvapením. Jiný originální dárek je např. podpora chudých dětí v rozvojovém světě tzv. adopce na dálku. Za pár korun pořídíte cihly nebo papírové hodiny do školy v Indii. A když si trochu připlatíte, nákupem oslíka pomůžete přežít haitské rodině.

O Vánocích můžete někoho udělat i adoptivním rodičem vzácného druhu želvy či orla. Tuto možnost již nabízí každá zoologická zahrada.

Dárků nemateriální povahy je ale mnohem víc: např. různé vstupenky, permanentky, předplatné členského příspěvku do knihovny nebo sportovního klubu atd. Pokud se naladíme na konkrétního člověka, určitě nás napadne ten pravý dárek.

Je tu dále možnost koupit dárečky podporující ochranu přírody. Jsou to různé certifikované výrobky např. bio bavlna, ekologicky šetrné výrobky nebo dřevěné výrobky ze šetrného lesnictví (např. FSC). Darovat můžeme např. i ptačí budku, a potěšit tak kromě blízkých i ptactvo z celého okolí, protože zima má být letos tuhá…

Jsou i výrobky, jejímž nákupem podpoříme sociální, čili lidský rozměr Vánoc. Jsou to např. výrobky značky Fairtrade nebo výrobky z kterékoliv chráněné dílny. Chceme-li udělat radost a zároveň podpořit místní ekonomiku, vybírejme výrobky se značkou regionálních produktů, jsou to tzv. domácí produkty, z regionů jako Moravský kras, Vysočina, či Haná.

Zajímavou kategorii dárků mohou být vlastnoruční dárky, ty jsou u nás typické hlavně pro děti. Proč ale nevyzkoušet vyrobit něco vlastníma rukama? Vypnout mysl, zapnout ruce, relaxovat a těšit se opět jako malé dítě? Tento způsob znovuožívá v západním světě a mnozí platí nemálo peněz za nejrůznější rukodělné dílničky a kurzy. Vyrábět se dá i doma, zavoláme-li si pár přátel, zažijeme spoustu zábavy a získáme hodnotné dárky

Ať je vám tento malý přehled alespoň drobnou inspirací či návodem pro letošní vánoční nákupy a dodá Vánocům ještě další smysl.

Mgr. Miloslava Hazuchová, Ekoporadna Barvínku, Podomí

Mobil: 739 084 950