strict warning: Only variables should be passed by reference in /web/htdocs1/barvineknet/home/mujhost/poradna.barvinek.net/modules/book/book.module on line 560.

Úspory energie

V dnešní době nesmírně aktuální téma. Přímo se nás dotýká našich peněženěk, nepřímo přes globální klimatické změny. A je tady i programu Zelená úsporám.

Hlavními žrouty energie v domácnosti jsou elektrické spotřebiče, proto je potřeba se při jejich výběru řídit energetickým štítkem. Nejefektivnější a nejúspornější označení v současnosti je AA+.

Vzhledem k tomu, že technický pokrok postoupil a většina spotřebičů se řadí do třídy A se uvažuje o upravě klasifikačního systému.

Označování spotřebičů je povinné ze zákona. Nejvíc energie spotřebují v domácnosti chladnička, mraznička, pračka a myčka. Jejich životnost je poměrně dlouhá a ceny energie zřejmě nadále porostou, takže investice do úspornější třídy se vyplatí. Skutečnou spotřebu přístrojů v domácnosti lze zjistit pomocí jednoduchého wattmetra (cena cca 1500 Kč).

Dále je dobře zvážit fakt, že většina domácích a kancelářských elektrospotřebičů odebírá proud i když jsou vypnuté (hlavně elektronika: TV, videa, hi-fi veže, tiskárny, kopírky, PC i mnoho druhů lampiček, pračka). Tuto spotřebu nazýváme „stand-by“ spotřeba. Jak je to možné? Mají zabudovaný transformátor, který spotřebovává proud neustále. Za rok to může být 175 kWh, co je zhruba 750 Kč.

Za zmínku stojí i drobnosti typu: používat při vaření pokličku, vyměnit žárovky za úsporné zářivky, či používání izolačních pásek do oken, nebo umístnění reflexní folii za radiátor.

Tepelnou energii ušetříme zateplením budovy. Al když už se rozhodneme zateplovat, efektivnější a do budoucnosti smysluplnější je zateplit větší tloušťkou min. 15 cm. Ekonomicky odůvodnitelné jsou i tloušťky přes 20 cm. Určíte oceníte tepelnou pohodu i finanční úspory. V dnešní době je široký výběr izolací, z těch přírodních a levnějších můžeme určitě doporučit foukanou celulózu.

Další informace k tématu můžete najít na nasledujícich webových stránkách:

www.uspornespotrebice.cz
www.ekowatt.cz
http://www.enviweb.cz/energie
www.lea.ecn.cz
www.pasivnidomy.cz