Jak prát a být přitom šetrný k životnímu prostředí
Vše začíná koupí pracího prášku. Většina donedávna vyráběných prášku obsahovala fosfáty. Fosfor, který tyto přípravky obsahují, je přitom základní živinou pro sinice, nechvalně známé znečišťovatele našich rybníků a přehrad. Od 1. října 2006 však Ministerstvo životního prostředí vydalo vyhlášku k zákonu o chemických látkách, která od 1. října zakazuje v obchodech prodávat fosfátové prášky. Tím by mělo spotřebitelům odpadnout martýrium někdy přímo detektivního pátrání po šetrných pracích prášcích. Pokud byste i přes na pultech na fosfátové prášky narazili, obraťte se na nás nebo přímo na Českou obchodní inspekci (www.coi.cz), prodejce tímto jednáním porušuje zákon.
Několik tipů pro šetrné praní
Základem úspěchu je správné dávkování. To závisí na tvrdosti vody, kterou vám sdělí správce vodovodu. Prostředek nikdy nedávkujeme odhadem, vždy použijeme odměrku. Většina výrobců uvádí dávkování v mililitrech, běžná dávka se pohybuje kolem 1–2 decilitru (to odpovídá kelímku od jogurtu). Pokud je dávkování v gramech, prostředek poprvé raději odvažte. U kompaktních prášků, které bychom měli preferovat, se používají podstatně menší dávky. Pamatujte: Je zbytečné prádlu "přilepšovat" vyšší dávkou prostředku. Prostředek který je v pračce navíc, prádlo lépe nevypere. Nebojte se experimentovat. Podle naší zkušenosti lze při praní běžně zašpiněného prádla snížit dávkování asi o 20 %. Nedostatečnou dávku poznáme podle šedých tukových skvrn na prádle, které nás upozorní, že jsme to s úsporou už trochu přehnali.
Velmi vhodné je dávkovat prostředek přímo do bubnu, tehdy je možno dávku pracího prášku snížit o třetinu. Někteří výrobci nabízejí přípravky, které dávkování do bubnu usnadňují. Ptejte se na ně v drogeriích či požádejte výrobce o zaslání. Prací prášek lze rovněž vložit do bubnu například v jemném kapesníku či jiné řídké tkanině.
Chceme-li dobře vyprat silněji zašpiněné prádlo, je lépe ho namočit (můžeme použít sodu). Potom není třeba zvyšovat dávky pracích prášků nebo prádlo předpírat. Rovněž skvrny doporučujeme předem odstranit např. citronem či žlučovým mýdlem.
Snažíme se plně využívat kapacitu pračky. Šetříme tím elektřinu, prací prostředek i vodu. Při nákupu nové pračky upřednostňujeme typy s úspornými programy
Prací prášek volíme podle typu prádla. Běžný universální prací prostředek obsahuje až 14 různých chemických látek. Některé z nich pouze zvyšují přitažlivost nebo universálnost výrobku a nejsou pro vlastní prací proces nezbytné.Praní při 90oC používáme jen výjimečně pro prádlo nemocných a kojenců. Při teplotě praní 60oC ušetříme až 40 % energie.
Vzdáme se avivážních prostředků. Bývají obtížněji biologicky odbouratelné (to znamená, že se ve vodě zcela nerozloží) a na vlastní čistotu prádla nemají žádný vliv. Příjemně měkké prádlo získáme rovněž sušením venku.