Důvěryhodné ekoznačky

Ekoznačka bioproduktů České republiky, tzv. biozebra

Biopotraviny, které byly kontrolovány v České republice (tedy nejen české biopotraviny) poznáte podle této zelené "biozebry", státní ekoznačky, která zaručuje, že výrobek splňuje požadavky o ekologickém zemědělství. 

  Bio zemedelstvi

Ekoznačka biopotravin Evropské unie

Po vstupu České republiky do Evropské unie jsou jak jednotlivá národní loga členských států EU, tak logo EU pro biopotraviny rovnocenná logu české „biozebry“ a zaručují, že výrobky, musejí splňovat všechny příslušné legislativní normy o ekologickém zemědělství.

Bio

 

Národní značka Německa

S německou bio značkou se můžeme potkat poměrně často v prodejnách zdravé výživy nebo i v zahraničních řetězcích drogerií např. DM Drogerie.
Nemecko

 

Ekologicky šetrný výrobek/služba

Ekoznačení je používané pro označování výrobků (a služeb), které jsou v průběhu celého životního cyklu šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i ke zdraví spotřebitele. Jejich kvalita přitom zůstává na velmi vysoké úrovni. Výběr ekologicky šetrných výrobků je široký: od toaletního papíru, přes prací a čisticí prostředky až po kotle či izolace. Více informaci i aktuální seznam ekologicky šetrných výrobků i služeb najdete na www.cenia.cz.  
Setrny vyrobek 


Ekologicky šetrný výrobek Evropské unie tzv. flower – květ

Na našem trhu se dají sehnat i výrobky s ekoznačkou EU a jinými zahraničními ekoznačkami, především s Modrým Andělem. Jsou to například filtry do kávovaru, pečící papír a toaletní papír. Patří sem i velmi často hledané a poptávané ekologicky šetrné čisticí prostředky do myček nádobí. K dostání jsou nejméně v jednom ze zahraničních řetězců drogerií.
 
Eco label


Fair Trade

Značka Fairtrade je způsob obchodování, který zaručuje výrobcům z rozvojových krajin lepší pracovní i životní podmínky. Výrobcům garantuje zaplacení spravedlivé (férové) mzdy, stálou pracovní smlouvu a částkou ze zisku přispívá na rozvojové místní projekty (např. výstavba škol, ekologické projekty, zakazuje dětskou a nucenou práci.

Touto značkou jsou nejčastěji označovány produkty jako čaj, káva, kakao, exotické ovoce např. banány
 
Fairtrade


Dřevo FSC

FSC je unikátní systém certifikace lesů i podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Certifikované výrobky FCS podporují environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tak napomáhají chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy. Více informaci czechfsc.cz
 

Bio bavlna

Biobavlněné výrobky nemají jednotnou ekoznačku. Firmy a obchodní společnosti používají různé privátní značky. Pokud chcete sehnat např. bio tričko nebo bio džíny, doptávejte se personálu v obchodech nebo hledejte béžové visačky s anglickým označením „Organic cotton nebo Bio cotton“.

Bavlna je nejvíc chemicky ošetřovaná plodina vůbec a podpořit nákup bio bavlny má velký význam pro přírodu i naše zdraví. Zpracování konvenční bavlny je totiž od začátku až do konce provázeno obrovským množstvím chemikálii: různé agrochemikálie, barviva, ustalovače a jiné. Na bavlníková pole se vysype 16% světové spotřeby pesticidů!

MORAVSKÝ KRAS regionální produkt®

Výrobky a produkty, které pocházejí z turistické oblasti Moravský kras jako regionální produkty jsou označeny značkou MORAVSKÝ KRAS regionální produkt®.

Tato značka garantuje zejména místní původ výrobku a vazbu na region Moravského krasu, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí.

Více informací na www.domaci-vyrobky.cz