Pitnost vody ve studánkách
Chemickou a mikrobiální analýzou některých studánek bylo zjištěno, že vyhlášku 252/2004 Sb., kterou se stanovují požadavky na pitnou vodu, bohužel splňují pouze tři studánky (č. 2, 35, 36) v podzimním období a žádná studánka v jarním období. K hlavním příčinám znečištění vod patří zejména intenzivní zemědělská výroba využívající vysoké dávky průmyslových hnojiv a pesticidů, průmysl, energetika, doprava produkující značné množství emisí, vodní a větrná eroze na erozně nestabilních půdách.
Zkrácený rozbor pitnosti vody
Získaná data byla porovnána s limity danými vyhláškou 252/2004, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou. Účelem zkráceného rozboru je získat základní informace o stabilitě vodního zdroje. Protože je uvedená vyhláška velice striktní a navíc kvalita vody ve studánkách velmi proměnlivá (zejména mikrobiální ukazatele), bylo vytvořeno pět kategorií kvality vody ze studánek.
Kat. 1: vyhlášce nevyhovuje ani chemický ani mikrobiální rozbor.
Kat. 2: vyhlášce vyhovuje pouze chemický rozbor, pokud neberu v úvahu hodnoty Ca a Mg. (Vápník a hořčík patří mezi látky, jejichž přítomnost v pitné vodě je žádoucí, mají příznivý vliv na srdečně-cévní systém a působící preventivně proti vzniku některých dalších chorob. Proto je stanoveno doporučené rozmezí pro hořčík minimálně 10 mg/l, pro vápník minimálně 30 mg/l. Protože voda ze studánek většinou neslouží jako pravidelné zdroj pitné vody, lze tento ukazatel při hodnocení kvality studánkové vody pominout.)
Kat. 3: vyhlášce vyhovuje mikrobiální rozbor a chemický rozbor bez hodnot Ca a Mg.
Kat. 4: nevyhovuje pouze mikrobiální rozbor
Kat.: 5. voda je pitná, vyhovuje vyhlášce.
Kat. X: Rozbor nebyl v daném ročním období proveden.