6/2010 - Existují jedlé oleje v bio kvalitě?

Existují jedlé oleje v bio kvalitě?

Bio oleje existují a jsou dostání většinou v obchůdkách zdravé výživy nebo např. i v drogeriích DM. Jsou vyráběny ze semínek pocházejících z ekologického zemědělství. 

Oleje za studena lisované obecně nazýváme panenské (na etiketě můžeme vidět i nápis extra panenské). Pojem lisované za studena je matoucí, protože se jedná o teplotu do 50 C, u extra panenského oleje je to asi 37 C. Pojem panenský olej znamená, že byl lisován mechanicky (tlakem) a bez použití jakýchkoliv chemikálii. Je to šetrná technologie a vzniká tak kvalitní olej. Tento proces zaručuje zachování všech hodnotných látek a to jsou především vitamíny (E, K) a enzymy.

Nedoporučují se k tepelné úpravě, protože tyto cenné výživné látky se teplem ničí. Plní se do tmavého barevného skla, aby byly chráněny před světlem (např. vitamin E se světlem znehodnocuje). Takto zpracovávaný olej může být kalný, má charakterističtější a výraznější chuť. Bio oleje jsou asi 2x dražší než běžný olej, protože výtěžek z mechanického lisování je menší.

Kvalitní bio oleje působí preventivně proti onemocněním srdce, kožním onemocněním, zvyšují imunitu, snižují hladinu cholesterolu, ledviny, látky příznivě ovlivňující činnost jater a mozku.

Běžné oleje jsou extrahovány rafinací. Rafinace probíhá za vysokých teplot a používají se chemikálie (organické rozpouštědla). Výhodou je vyšší výtěžek. Rafinací se ničí vzácné stopové prvky obsažené v oleji.

Zpracováno podle: Biopotraviny spotřebitelské otázky a odpovědi, PRO – BIO LIGA, 2004